Теодора Коцева е завършила НХГ “Димитър Добрович” специалност “Рекламна графика”, НХА “Плакат и визаулна комуникация” и магистърска програма “Визуална комуникация”. Графичният дизайн я мотивира и провокира към усъвършенставане, и нови идеи.  Работи в сферата на изучаваните от нея предмети като графичен дизайнер, както и на свободна практика. През свободното си време изработва карикатури и рисува маслена живопис - предимно пейзажи.



Повечето хора обръщат внимание най-вече на стойността на банкнотите, пресмятайки набързо какво може да си купят с тях. Но в най-популярните и широко използвани валути по света са закодирани определени послания, повлияни от историята, изкуството и дори от народопсихологията.
   Проектът е задача от 4 курс в НХА. За тема на моята банкнота избрах Цар Калоян. Той е един от най-бележитите български владетели, които чрез умела дипломация и решителни военни действия възвръща територии и обединява всички вземи под своя власт. Заявява, че е цар на народ със славно минало и успява да получи призвание на Българската държава.
   Цвета на банкнотата е лилав, което е символ на властта и потеклото. От лицевата страна съм изобразила картата на България с тогавашните наименования на земите и моретата по време на управлението му и самият него, седящ на престол, с корона на главата и скиптър в ръка, които са символ на величието му. На гърба на банкнотата е Калояновият пръстен ,служещ за негов печат с твърд восък, изобразен в златен оттенък и използван за воден печат. Типографията е съобразена в стила на банкнотата. Проектът е създаден спрямо изискванията за печат на банкноти от българското законодателство.

 

 

 

 

 

 

Във връзка с отбелязването на 33 години независимост на Украйна, националната банка пуска в обращение специална емисия банкноти.
Всъщност банкнотите повтарят настоящата емисия, но на лицевата страна имат нов подпис за гуверньор на банката, а на обратната страна лозунга на съвременна Украйна "СЛАВА НА УКРАЙНА! СЛАВА НА ГЕРОИТЕ!"
“Гривната, заедно с другите държавни символи (герб, знаме и т.н.), е атрибут, който определя независимата държава” – каза Андрий Пишний, управител на Националната банка на Украйна. „Парите не са просто платежно средство или мярка за стойност. Това са символи на държавата, които всеки от нас държи в ръцете си всеки ден. Ето защо, отдавайки почит на непобедимостта на украинците, улавяйки тази повратна точка в раждането на украинската нация, през която живеем днес, ние добавихме нашия лозунг, който се чува по целия свят на всички банкноти.

 


Андрий Пишний

 

Националната банка на Украйна постепенно ще пусне модифицираните банкноти в обращение съгласно планирания график за емисия:

от 8 август 2024 г. – в купюри от 500 UAH и 1000 UAH

от 23 август 2024 г. – в купюри от 50 UAH и

през следващите години - в купюри от 20, 100 и 200 UAH.

 

 

 

 

 

По искане на достъп за свобода на информацията от BBC Уелс, Банка на Англия предостави информация за невърнатите в касите на банката стари емисии книжни британски банкноти и монети. Оказа се, че населението на Обединеното кралство все още крие в домовете си, по буркани и матраци около 7,2 милиарда паунда. 
Книжните британски банкноти започнаха да се изтеглят от паричното обращение още от 2017 г.
Съответно банкнотите от 5 паунда бяха изтеглени през май 2017 г., банкнотите от 10 паунда през март 2018 г. и банкнотите от 20 и 50 паунда на 30 септември 2022 г.
Цитираните номинали надлежно бяха заменени с нова полимерна емисия, много по качествена и с подобрен комплекс от защитни елементи.
Разбира се старите книжни банкноти и монети не губят стойността си независимо, че населението не може да се разплаща с тях. Банка на Англия обменя всички стари емисии безсрочно, както и определени пощенски клонове в страната, които обаче обменят суми до 300 паунда.

Какво показва проверката? Банка на Англия съобщи, че невърнатите стари книжни банкноти са съответно:

110 милиона банкноти от 5 паунда
62 милиона банкноти от 10 паунда
171 милиона банкноти от 20 паунда
52 милиона банкноти от 50 паунда

 

 

Кралският монетен двор, базиран в Лантрисант, Понтиклун, съобщи, че невърнатите монети с номинал 1 паунд от старата емисия са 76 милиона броя. Тази стара емисия монети бе фалшифицирана в огромни мащаби и това принуди монетния двор да пусне в обращение през 2016 г. нова, дванадесетоъгълна монета.
А иначе през последната година в монетния двор са депозирани 11 млн. стари монети. При проверката им се оказва, че 1,8 млн. монети са фалшиви.
От старата емисия 138 млн. монети са претопени и от тях се секат настоящи монети от 1 паунд.

 

 

В допълнение полимерните банкноти с портрета на кралица Елизабет II няма да се изтеглят от паричното обращение и успоредно ще циркулират с новите банкноти с портрета на крал Чарлз III до тяхното пълно износване.

 

По материали на BBC